Muránska Planina

Muránska planina je miestom, kde sa hádam nudiť nebude ani jeden turista. Nájdete tu kone vo voľnej prírode, množstvo turistických chodníkov a cyklistických trás, ale aj rôzne pamiatky, ktoré lákajú turistov nielen zo Slovenska.
Muránska planina je národným parkom Slovenska. To značí, že tunajšia príroda bude nedotknutá a rozhodne v nej nájdete mnohé vzácne rastliny a živočíchov, ktoré si obľúbili hlboké doliny a čistý svieži vzduch. Ak by ste neboli príliš hluční, možno sa vám podarí zazrieť aj skalného výra, hlucháňa alebo počas letného obdobia aj medveďa či rysa. Nielen vonkajšia príroda ponúka niekedy pastvu pre oči. Dominantou Muránskej planiny je Muránsky hrad a najmä chov polodivokých koní vo voľnej prírode.

Divoké kone

Azda najväčšou atrakciou sú práve divoké kone. Približne 300 koní sa nachádza na okolitých pasienkoch, kde žijú viac-menej voľne a môžete tak vidieť ich dennodenný život bez toho, aby boli zatvorené len niekde v stajni. Aby ste sa k nim však dostali, potrebujete prejsť relatívne väčšiu vzdialenosť. Samozrejme, nenachádza sa pri ceste. Stačí sa vybrať na Veľkú lúku – lokalitu, z ktorej je ku koňom veľmi blízko.

Muránsky hrad

Veľkým lákadlom je pre mnohých najmä Muránsky hrad. Ten bol postavený už v 13. storočí a nachádza sa na brale Cigánka. Jeho primárnym účelom v minulosti bola ochrana ciest vedúcich cez Gemer až do Zvolena. Tak, ako aj pri iných hradoch, aj Muránsky hrad je spojený s rôznymi legendami. Spája sa s ním napríklad meno lúpežného rytiera Mateja, ktorý nechal vypáliť aj pyšnú Levoču. V 18-tom storočí hrad vyhorel a odvtedy už nebol nikdy obývaný. Dnes je z hradu viac-menej iba niekoľko múrov a niečo zo samotnej stavby. Rozhodne sa však oplatí hrad vidieť, a to kvôli pohľadu, ktorý sa vám naskytá. Z brala Cigánka vidíte niečo nádherné, neskutočné a úchvatné zároveň. Rozhodne sem nebudete merať cestu zbytočne.

Jaskyne

Navštíviť môžete aj celý rad jaskýň. Každá jaskyňa má svoje čaro.
Jaskynný systém Bobačka je azda najznámejším v tejto oblasti. Nachádza sa tu množstvo jazierok a kvapľov. Dávajte si však pozor na to, kam stúpate. Niektoré priepasti majú hĺbku až 115 metrov.

Horolezectvo

Táto oblasť je taktiež veľmi vyhľadávaná horolezcami. Horolezci tu nájdu množstvo skál, ktoré treba zdolať a po ktorých zdolaní sa naskytá taktiež veľmi krásny pohľad na niekedy až panenskú prírodu, v ktorej nezasahuje človek a kde žijú celkom nerušene všetky zvieratá pohromade.

Lyžovanie

Bežecké lyžovanie je veľmi obľúbený spôsob spoznávania krás Muránskej planiny.  Je tu niekoľko kilometrov trás. Muránska planina je zasnežená cca 150 dní v roku.
V Muránskej planine sú aj dobré možnosti zjazdového lyžovania v lyžiarskych strediskách Telgárt a Polomka.

 

Chcete si pozrieť krásy Muránskej planiny a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie v lokalite Muránska planina a tiež v lokalite Gemer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *